Kategorie:

Asfalt workowany – czym jest i do czego służy?

Asfalt jest materiałem stosowanym powszechnie podczas wielu prac związanych z kładzeniem nawierzchni. Czym jest asfalt workowany? Zobacz, czym charakteryzuje się ten produkt i kiedy jest on używany najczęściej!

Co to jest asfalt workowany?

Asfalt w workach zazwyczaj odnosi się do produktu w formie wstępnie zapakowanych worków z mieszanką asfaltową, które są powszechnie używane do drobnych prac naprawczych, takich jak wypełnianie dziur, pęknięć lub łatanie nawierzchni asfaltowych w drogownictwie.

Worki zazwyczaj zawierają mieszankę asfaltu, kruszyw i dodatków, które zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu i wygodne w przypadku konieczności wykonania czynności naprawczych.

Najczęściej asfalt workowany wykorzystywany jest w celu prowadzenia tymczasowych napraw, ponieważ jego trwałość wynosi około 6 miesięcy. Wobec tego z czasem może on zacząć się kruszyć i konieczne będzie jego usunięcie i wymienienie na trwalszy materiał drogowy.

Asfalt workowany – w jakich wariantach występuje?

Asfalt workowany może występować w różnych postaciach, w tym mieszanki asfaltowej na zimno lub na gorąco, w zależności od zamierzonego zastosowania i rodzaju użytego lepiszcza.

Mieszanka asfaltowa na zimno jest zwykle używana do tymczasowych napraw lub w chłodniejszym klimacie, na przykład w miesiącach zimowych, ponieważ może być przechowywana i używana w niższych temperaturach.

Z drugiej strony asfalt na gorąco jest zwykle używany do bardziej trwałych napraw lub w cieplejszym klimacie, gdzie można go nakładać w wyższych temperaturach.

Dobór odpowiedniego wariantu asfaltu workowanego ma zatem duże znaczenie wtedy, gdy planowane jest prowadzenie prac związanych z wyrównaniem czy naprawą nawierzchni.

Jak wygląda nakładanie asfaltu workowego?

Tym, co wyróżnia asfalt workowany, jest prostota jego stosowania, dlatego też nie wymaga on specjalnych przygotowań.

Masę asfaltową układa się na odpowiednio przygotowanej, czyli oczyszczonej powierzchni. Dla lepszej przyczepności można też wykorzystać palnik albo materiał gruntujący. Następnie nakłada się odpowiednią mieszankę na zimno albo na gorąco i zagęszcza się ją z użyciem wibratora, walca albo ubijaka. W przypadku głębszych ubytków można stosować metodę nakładania masy warstwami, co pozwala na zwiększenie jej trwałości.

Podczas stosowania asfaltu workowanego należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie środki ostrożności, między innymi zalecane jest stosowanie rękawic ochronnych i odzieży ochronnej.

Gdzie można zakupić asfalt w workach?

Asfalt w workach jest zwykle sprzedawany przez wiele sklepów, między innymi bezpośrednio przez producentów tego typu materiału. Jest on dostępny w różnych pojemnościach.

Taki asfalt oferowany jest między innymi przez firmę InstalExpert z Siemianowic Śląskich. Z jej ofertą można zapoznać się na stronie: https://instalexpert.de/oferta/asfalt-workowany/.

Wobec tego asfalt workowany jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy konieczne jest wykonanie szybkich prac związanych z naprawą nawierzchni.