Kategorie:

Czy prawnik jest potrzebny do rozwodu?

Wiele osób planujących rozwód decyduje się na korzystanie z pomocy prawnej, jednak tak naprawdę nie jest ona konieczna. Warto jednak o niej pomyśleć, by przejść przez tę trudną procedurę łatwiej. Jakie usługi prawne oferowane są przez prawników w ramach spraw rozwodowych? Sprawdź najważniejsze informacje na tent temat razem z nami!

Prawnik a rozwód – czy konieczna jest obsługa prawna?

Przepisy nie wskazują, że do rozwiedzenia się konieczna jest obsługa prawna, dlatego też skorzystanie z niej jest w tym przypadku dowolną decyzją małżonka planującego skorzystanie z procedury rozwodowej.

Warto jednak wskazać, że prawnik może być bardzo dobrym wyborem, gdy chodzi o sprawy rozwodowe oraz o powiązane z nimi sprawy, między innymi dotyczące podziału majątku, opieki nad dziećmi i alimentów.

Zalety obsługi prawnej podczas rozwodu

Skorzystanie z pomocy specjalisty jak prawnik podczas rozwodu jest związane z licznymi korzyściami. Jakie z nich zasługują na uwagę?

Pomoc prawnika w trakcie rozprawy rozwodowej będzie związana z poniższymi zaletami:

  • dostęp do szerokiej gamy usług związanych z obsługą prawną podczas rozwodu
  • możliwość uzyskania porad dotyczących rozwodu, a także podziału majątku, kwestii opieki nad dziećmi i alimentów
  • redukcja ryzyka związanego z podjęciem nieodpowiednich decyzji czy błędów, na przykład przy wypełnianiu dokumentów
  • oszczędność czasu związana z prowadzonym postępowaniem, ponieważ adwokat może zająć się szeregiem czynności za klienta
  • zmniejszenie stresu związanego z wszczęciem rozprawy rozwodowej
  • zwiększenie szansy na zakończenie rozprawy rozwodowej według myśli klienta

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika przy rozwodzie?

Chociaż pomoc prawnika podczas rozwodu nie jest konieczna, to jednak warto pomyśleć o niej wtedy, gdy chce się sprawić, by cała procedura mogła zakończyć się szybciej oraz nie była aż tak obciążająca.

Dobry prawnik może wtedy kompleksowo przeprowadzić wszystkie czynności związane z rozwodem w imieniu swojego klienta i wskazać mu takie rozwiązania, które będą dla niego najkorzystniejsze.

Takie wsparcie jest szczególnie wskazane w sytuacji, gdy planuje się rozwód z orzekaniem o winie, dlatego konieczne będzie przeprowadzanie postępowania dowodowego. Również pomoc ta może być bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy wiadomo, że na skutek podziału majątku czy ustalania opieki nad dziećmi mogą pojawić się trudności.

Jakie usługi mogą zaoferować kancelarie prawne w ramach rozwodów?

W kancelariach prawnych prowadzących obsługę prawną klientów indywidualnych można skorzystać z szerokiej gamy usług prawnych dla osób planujących rozwód. Oferuje je również kancelaria ktt-adwokat.pl działająca w Gliwicach.

Wśród dostępnych usług znajdują się w szczególności:

  • udzielenie porad prawnych – prawnik zapoznaje się wtedy z sytuacją swojego klienta i wskazuje, jakie są dostępne metody jej rozwiązania, na przykład w ramach rodzaju rozwodu – z orzekaniem lub bez orzekania o winie, w kwestii podziału majątku czy alimentów
  • przygotowanie pism – adwokat w imieniu klienta przygotowuje pozew rozwodowy, a także może również sporządzić inne dokumenty, na przykład dotyczące opieki nad dziećmi i przeprowadzenia podziału majątku
  • pełnomocnictwo, reprezentacja w trakcie rozprawy sądowej – adwokat przebywa wtedy na sali sądowej razem ze swoim klientem i pomaga mu podczas rozprawy

Gdy zatem planuje się rozwód, pomoc prawnika nie jest konieczna, ale z pewnością warto ją rozważyć, ponieważ to dzięki niej można całą procedurę przejść jeszcze łatwiej. Wsparcie doświadczonego prawnika będzie w takim przypadku nieocenione!