Kategorie:

Rower szosowy- jaki wybrać?

Szukasz roweru sportowego, który będzie idealny do jazdy po miejskiej dżungli? Rower szosowy będzie świetnym rozwiązaniem. Aerodynamiczny kształt, dodatkowe wyposażenie w system przekładni sprawia, że rowerem szosowym można jeździć z dużą prędkością. Tylko jaką szosówkę kupić skoro na rynku kupimy rowery szosowe zarówno za 2000 zł, jak i za 10 000 zł?

Na co zwrócić uwagę wybierając rower szosowy?

Zanim przystąpimy do zakupu roweru szosowego, będziemy musieli zadać sobie pytanie: wybrać rower z aluminium czy karbonu? Aluminium wybiorą ci cykliści, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem, ale to nie oznacza, że rower będzie gorszej jakości. Karbon jest po prostu lżejszy od aluminium, jednak jeśli wybierzemy rower wykonany z karbonu z niższej półki, to też nie będzie on należał do najlżejszych. To, czy wybierzemy rower z karbonu, czy aluminium, będzie zależało od tego, w jaki sposób będziemy jeździć. Jeśli zamierzamy jeździć tylko rekreacyjnie po mieście, to nie warto przepłacać i kupować roweru z karbonu, ale szykując się na wyścigi, warto pamiętać o tym, że zawodowcy jeżdżą tylko na rowerach karbonowych.

Ważnym aspektem jest także geometria roweru. Jeśli wybieramy rower najlepiej udać się do odpowiedniego sklepu rowerowego, by dobrać rower ściśle do naszych rozmiarów. Z reguły, im rower jest droższy, tym więcej posiada ciekawych rozwiązań. Wybierając rower z wyższej półki, możemy się spodziewać, że będzie on wyposażony w stożkową główkę sterowną, która wraz z karbonową rurą sterowną pozwoli na stabilność prowadzenia jednośladu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze roweru szosowego? Na pewno trzeba odpowiednio dobrać przełożenia. Warto pamiętać, że w rowerze szosowym zbędne są trzy blaty w mechanizmie korbowym.

Początkujący kolarz powinien postawić na kompaktowe przełożenia (50/34) połączone z miękką kasetą. Kolejna kwestia to hamulce. Możemy wybrać klasyczne szczęki albo hamulce tarczowe. Siodło, czy kierownice musimy jednak dopasować indywidualnie do swojej sylwetki. Nad wyborem siodła trzeba się dłużej zastanowić, niewygodne siodło znacznie obniży komfort jazdy. Niektóre sklepy oferują siodła testowe, można je wypożyczyć i metodą prób i błędów dobrać odpowiednie siodełko rowerowe idealne dla naszej sylwetki.