Kategorie:

Kosiarkę możesz sam naprawić, bez pomocy serwisu

Avatar
Opublikowane przez mateusz

Kosiarki są urządzeniami, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Używane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest skoszenie traw lub innych roślin. Ze względu na sposób użycia można podzielić je na rolnicze (doczepiane do koni lub ciągnika), trawnikowe (do zastosowań domowych) oraz wysięgnikowe (zamocowane są na wysięgnikach). W kosiarkach napęd zazwyczaj jest albo spalinowy albo elektryczny.

Ze względu na zastosowanie rozróżnia się:
Kosiarka listwowa – jest to najstarszy znany rodzaj koszenia, który wykorzystywany jest również do dziś (w maszynach żniwnych). Zasada działania opera się na tym, że nóż tnący (mający postać wielu małych ostrzy, tzw. żyletki) porusza się wzdłuż osi ruchu i cięcie następuje poprzez dociśnięcie traw do części nieruchomej.
Kosiarka rotacyjna – w tym urządzeniu, cięcie realizowane jest poprzez obrotowy nóż, który rozcina rośliny poprzez szybkie uderzenia. Nie ma tutaj żadnego elementu dociskowego, dlatego wymagana jest większa moc urządzenia. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne i umożliwia koszenie w szybkim tempie. Do wad można zaliczyć fakt, że rośliny są mocno szarpane podczas ścinania.
Kosiarka bijakowa – jest podobna do rotacyjnej. Elementem tnącym są bijaki, które za zadanie mają rozdrabnianie koszonej roślinności. System ten sprawdza się głównie w koszeniu poboczy dróg oraz nieużytków. Cechuje się tym, że obroty są bardzo wysokie. Napędzane są albo mechanicznie albo hydraulicznie.
Kosiarka rolnicza – stosowana jest głównie na łąkach. Najczęściej jest ciągnięta przez ciągnik lub zwierzęta. Istnieją również konstrukcje samojezdne. W zależności od zastosowania, mogą zawierać dodatkowe elementy oraz części do kosiarki.
Kosiarka trawnikowa – jest to najbardziej znana forma kosiarek, które używane są do koszenia przede wszystkim przydomowych trawników. Wynaleziona została w latach trzydziestych XX wieku. Początkowo były ciągnięte przez konie, a obecne posiadają własny napęd, sterowany ręcznie.